Nový zákon o všeobecnej bezpečnosti výrobkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Prvého apríla 2025 bol prijatý úplne nový zákon o všeobecnej bezpečnosti výrobkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorým sa nielen preberá nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/988 z 10. mája 2023 o všeobecnej bezpečnosti výrobkov, ale aj nahrádza aktuálne platný zákon č. 281/2023 Z. z. o všeobecnej bezpečnosti výrobkov.
Dôvodom jeho prijatia je prispôsobenie sa súčasným výzvam a zároveň to, aby bola lepšie zabezpečená bezpečnosť všetkých druhov výrobkov, či už predávaných online alebo v kamennom obchode.
Novinky v zákone:
Čo sa týka informácií o výrobku, obchodník je povinný zabezpečiť, aby návod na použitie a bezpečnostné pokyny, ak sa poskytujú spotrebiteľom k výrobku, boli uvedené v slovenskom jazyku.
Zákon upravuje aj jazykový režim pre predaj na diaľku. Pre zabezpečenie zrozumiteľnosti informácií pre spotrebiteľov v Slovenskej republike sa primárne ustanovuje, aby tieto informácie boli v slovenskom jazyku.
Avšak zákon pamätá sa aj na prípady, ak prostriedok predaja na diaľku (e-shop) nie je zacielený na slovenský trh. V týchto prípadoch sa umožňuje, aby boli informácie v jazyku, v ktorom sa komunikuje ponuka výrobku / napríklad ak je e-shop, ktorý nie je zameraný na spotrebiteľov na Slovensku, prevádzkový len v anglickom jazyku, predpokladá sa, že ak je pre spotrebiteľa nakupujúceho na tejto stránke zrozumiteľný jazyk, v ktorom je komunikovaná ponuka, je pre spotrebiteľa tento jazyk dostatočne zrozumiteľný aj na prijatie upozornení a bezpečnostných pokynov.
Rovnako sa upravuje jazykový režim pre prípady, ak chce predajca dobrovoľne (nad rozsah povinných informácií) sprístupniť informácie, ako sú napríklad bezpečnostné pokyny, aj v digitálnej podobe pomocou elektronických technických riešení (napr. pomocou QR kódu na výrobku, obale výrobku alebo v návode na použitie). Vzhľadom na to, že ide o dobrovoľné poskytovanie informácií a elektronické technické riešenia sú flexibilnejšie, napr. požiadavka na viacero jazykových verzií nespôsobuje potrebu zväčšovania balení výrobkov, v tomto prípade sa ustanovuje povinnosť uviesť tieto informácie v slovenskom jazyku.
Predajca, nad ktorým sa vykonáva dohľad, je povinný uhradiť náklady na odber vzoriek a na vykonanie skúšok na overenie vlastností, kvality alebo bezpečnosti výrobku a ďalšie s tým súvisiace náklady, ak orgán dohľadu nad trhom zistil porušenie povinnosti hospodárskeho subjektu, nad ktorým sa vykonáva dohľad, alebo ak vlastnosti, kvalita alebo bezpečnosť výrobku nevyhovujú deklarovaným alebo určeným požiadavkám. Uvedené ustanovenie by malo pôsobiť preventívne a viesť k tomu, aby na trh neboli uvádzané výrobky, ktoré nespĺňajú požiadavky na bezpečnosť podľa tohto zákona, a zároveň slúžiť na pokrytie nákladov, ktoré vznikli štátu pri dokazovaní.
Došlo tiež k rozšíreniu subjektov, ktoré majú byť sankcionované za porušenie povinností v oblasti všeobecnej bezpečnosti výrobkov. Konkrétne sa sankcie rozšírili aj na prevádzkovateľov online trhov a zodpovedné osoby v prípade výrobkov uvádzaných na trh EÚ podľa čl. 16 nariadenia (EÚ) 2023/988.
Orgán dohľadu nad trhom nezačne správne konanie a neuloží pokutu, ak hospodársky subjekt alebo prevádzkovateľ online trhu prijme a splní dobrovoľné opatrenie, a orgán dohľadu nad trhom s prihliadnutím na povahu nedostatku vyhodnotí prijaté dobrovoľné opatrenie ako primerané a dostatočné.
Zákon nadobudne účinnosť 1. mája 2025.