Zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch
Sociálnym podnikom môže byť občianske združenie, nadácia, nezisková organizácia, neinvestičný fond, obchodná spoločnosť, družstvo alebo fyzická osoba, ktorá je podnikateľom a zamestnávateľom, ak:
- vykonáva sústavne, samostatne, vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť hospodársku činnosť,
- hlavným cieľom je dosahovanie merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu,
- k dosahovaniu pozitívneho sociálneho vplyvu prispievajú tovary alebo služby, ktoré vyrába, poskytuje alebo dodáva
- viac ako 50% zisku použije na dosiahnutie hlavného cieľa,
- do spravovania hospodárskej činnosti zapája zainteresované osoby (napr. zamestnanca, spotrebiteľa, obyvateľa obce, atď.).
Rozlišovať sa budú 3 druhy sociálnych podnikov vzhľadom na zameranie ich činnosti:
- integračný (podpora zamestnanosti prostredníctvom zamestnávania znevýhodnených osôb alebo zraniteľných osôb)
- sociálny podnik bývania alebo
- všeobecný registrovaný sociálny podnik
Medzi znevýhodnené osoby, na ktoré sú naviazané aktivity sociálnej ekonomiky patria rôzne osoby s problémom zamestnať sa v kombinácii s faktormi ako je vek nad 50 rokov, vek pod 26 rokov (absolventi), dlhodobo nezamestnané osoby, s trvalým pobytom v najmenej rozvinutom okrese či člen národnostnej alebo etnickej menšiny, atď. Medzi zraniteľné osoby prijímateľ sociálnej služby, osoba odkázaná na pomoc inej osoby, osoba po materskej, osoba poberajúca starobný dôchodok či azylant, atď.
Zároveň sa vytvára systém podpory pre takéto sociálne podniky v súlade s pravidlami štátnej pomoci. Ustanovujú sa tri nové druhy pomoci v podobe investičnej, kompenzačnej pomoci a pomoci na podporu dopytu.